Problemy z dodaniem komentarza? Wyślij mi go mailem - opublikuję. Adres znajdziesz w moim profilu!

Uwaga! Komentarze pojawiają się z opóźnieniem - po przejrzeniu dla odsiania spamu (i tylko jego!)


sobota, 3 czerwca 2017

Gdzie zgłaszać omijających stawki minimalne?

Szybko i sprawnie, z pominięciem długich pism i zeznań a nawet podawania swoich danych adresowych - poprzez specjalny serwis uruchomiony przez Tygodnik Solidarność.

Pamiętajmy tylko, że nie jest to portal zastępujący stronę Inspekcji Pracy. Nie zgłaszamy poprzez niego niczego poza naruszeniem stawek minimalnych! Wszelkie inne zgłoszenia należy podawać jak do tej pory - osobiście w inspektoracie, poprzez stronę internetową właściwego OIP, mailowo albo listownie.
 
Ale jeżeli kwestia dotyczy tylko stawki, to opisywana tu droga będzie na pewno szybsza i wygodniejsza. Po naszym zgłoszeniu to związkowcy przygotują wniosek do PIP, a nasze dane pozostaną tylko do ich dyspozycji.
 
W czym rzecz?
 
Od stycznia 2017 pracując na umowie zleceniu nie możemy, niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy zarabiać za godzinę mniej niż 13 zł brutto, to jest około 9,70 netto. Jeżeli Twój pracodawca płaci Ci mniej, wmawia, że netto z 13 to np.  9 czy 8 zł, dolicza jakieś z sufitu wzięte obciążenia czy kaucje np. za ubranie robocze czy narzędzia itp. to łamie prawo. W takim wypadku nie ma się co zastanawiać nad złożeniem na niego skargi.
 
Jak to zrobić?
 
Wchodzimy na stronę formularza, do której link podaję nieco niżej i wypisujemy tam tylko kilka krótkich rubryk, w których podajemy:
 
-nasze imię i nazwisko
-nasz numer telefonu
-nasz adres mailowy
 
-nazwę firmy lub osoby którą zgłaszamy
-jej adres
-opis sprawy
 
Własnymi słowami, zwyczajnie, tak jak jest. Ale co najważniejsze, bez wahania. Nie ma się co litować. Niech płacą kary, niech ich ciągają po sądach, niech plajtują, niech zamiatają chodniki, skoro nie mają skrupułów by okradać własnych pracowników!
 
 

BY ZGŁOSIĆ NIEUCZCIWEGO PRACODAWCĘ
 
 
Masz problem innego rodzaju?
 
Mobbing, opóźnienie wypłat, złe warunki pracy, brak odzieży roboczej, niebezpieczeństwo na stanowisku, zlecenie na warunkach umowy o pracę itp.?
 
Skontaktuj się poprzez formularz, listownie, mailowo lub telefonicznie bezpośrednio z odpowiednim oddziałem Państwowej Inspekcji Pracy 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Teksty z tego bloga, moją książeczkę, zdjęcia i filmy można kopiować do użytku niekomercyjnego i/lub umieszczać na niekomercyjnych stronach www, w prezentacjach, publikacjach i innych - bez prawa do modyfikowania - po podaniu autora (Portier) oraz adresu strony z której zasobów zostały pobrane (www.otoportier.blogspot.com). Wykorzystanie komercyjne jakiegokolwiek materiału wyłącznie po kontakcie z autorem i uzyskaniu jego wyraźnej zgody. Adres do korespondencji znajduje się na stronie mojego profilu w serwisie Blogger.