Problemy z dodaniem komentarza? Wyślij mi go mailem - opublikuję. Adres znajdziesz w moim profilu!

Uwaga! Komentarze pojawiają się z opóźnieniem - po przejrzeniu dla odsiania spamu (i tylko jego!)


wtorek, 31 maja 2011

Konflikt sprzętowy

Wielokrotnie już na tym blogu i poza nim zdarzało mi się apelować lub może dokładniej; marzyć o bardziej ludzkim podejściu do biznesu i większej dozie empatii jaka moim zdaniem zmieniłaby na korzyść wszelakie stosunki pracodawców z pracownikami, kupujących ze sprzedającymi oraz abonentów z operatorami i kogo tam jeszcze z kimkolwiek. Krótko pisząc abyśmy ponad słupki Excela potrafili wynieść swoje i innych człowieczeństwo.

Nie może być chyba lepszego potwierdzenia słuszności moich słów niż historia, jaka przydarzyła mi się w ostatnich dniach.

Postanowiłem sprzedać stary komputer. Sprzęt ani  drogi ani wyjątkowy, ot typowa kompletna maszyna pod Windowsa xp.Wystawiłem skrzynię na Allegro i zamieściłem parę ogłoszeń w darmowych serwisach. Cena uczciwa, przedmiot sprzedaży w niezłym stanie, a do tego jako bonus licencja na oprogramowanie i ono samo. Nie przesadzę pisząc, że gdybym to ja miał go kupić, to nie wahałbym się ani sekundy. Niestety, potencjalni kupujący bynajmniej nie pchali się drzwiami i oknami i nawet typowych maili w stylu „mogę panu dać [tutaj kwota]” nie uświadczyłem w swojej skrzynce ani razu do końca aukcji. Z ogłoszeniami zresztą nie było lepiej. Trochę pytań o kartę graficzną, trochę o twardy dysk i mimo pozornego zainteresowania paru osób nadal bezruch.

Obniżyłem cenę, dodałem mysz i nowiutką klawiaturę. Kilka dni i znów zero odzewu.

Obniżyłem cenę po raz kolejny zabierając tym razem dla równowagi peryferia. Też nic. Klątwa jakaś. 

Ogłoszenia wygasły, aukcja się skończyła. Potem druga. W desperacji wystawiłem trzecią znów ucinając parę groszy aż do granicy jakiejkolwiek opłacalności.

I buch! Następnego dnia komputer się sprzedał. Nabywcą okazał się pewien starszy pan z Chorzowa. Kulturalnie umówiliśmy się na spotkanie, szybko dobili targu i zadowoleni rozeszli w swoje strony. Powiedziałbym nawet że rozeszli z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku, bo zdanie: Wie pan, ja przechodzę z Pentium II 400 MHz i 128 MB ram i to będzie dla mnie rakieta! autentycznie mnie wzruszyło. I teraz ważne. Przed sfinalizowaniem transakcji poinformowałem kupującego, że czasem blokuje się plastik przycisku power w obudowie i że trzeba go w związku z tym naciskać mocniej.

Następnego dnia otrzymałem maila. Innego. Bez powitania i podpisu. Bez pozdrowień i wstępów. 
„Komputer jest zepsuty! Nie działa. Włączył się raz, a potem już nie chciał. Oczekuję że mi go pan natychmiast naprawi albo odda pieniądze.  Jeżeli nie, to złożę skargę do Allegro i jeszcze w inne miejsca”

Jakie to jest to trudne słowo na określenie mojego stanu umysłowego w takiej chwili? Konsternacja! O właśnie!

Komputer nie może być niesprawny a tym bardziej mieć problemów z włączaniem, bo nigdy ich przecież nie miał, więc…
Oddzwaniam.
Z drugiej strony napotykam mur złości, pokrzykiwań, gróźb i uwag już nie tylko pod adresem sprzętu, ale i mnie samego, co sprawia, że dla świętego spokoju choć zły, to jednak proponuję osobistą pomoc przy uruchomieniu zestawu w domu kupującego.

Wieczorem znajduję w skrzynce kolejny mail. „G… mnie obchodzi, że coś nie działa! Jak płacę to ma działać! Jesteś zwykłym oszustem i naciągaczem!”

Nic mnie tak nie wkurza jak pisanie do mnie per ty poza blogiem.

„Szanowny Panie! Nie jesteśmy i z pewnością nigdy nie będziemy na ty, więc proszę się liczyć ze słowami! Komputer jest sprawny, być może zacina się przycisk w obudowie, mnie to jednak nigdy nie przeszkadzało. Kwestia wprawy. Przyjadę i wszystko wyjaśnimy.”

Nie ma co ukrywać, jestem wściekły. Po trzech aukcjach i pięciu czy sześciu ogłoszeniach w różnych serwisach sprzedałem swój ukochany sprzęcik za cenę ledwie minimalną, a tu jeszcze trafił mi się jakiś zrzęda!
Ale nic. Obiecałem to jadę.

Łatwo nie jest. Maile i rozmowa (?) telefoniczna siedzą w głowie i nakazują zabierać co swoje i kazać się miłemu panu wypchać. Szczególnie gdy wybrzydza kupując komputer z Windowsem za cenę bardziej niż korzystną.
Atmosfera zatem cokolwiek nerwowa, rozmowa trudna, ale zaczynamy. Oczywiście uruchamiam sprzęt bez przeszkód. Instaluję z płytki aktualizacje, uruchamiam po raz kolejny, a potem znowu i jakby nie patrzeć za każdym razem odpala bezproblemowo. Zapada cisza...

Starszy pan zaczyna mnie przepraszać za swoje słownictwo, a jego żona dodatkowo objeżdża go za choleryczny charakter. Po chwili zaczynamy rozmawiać normalnie.

Czy mógłbym skonfigurować Internet, zainstalować dobrego antywira, przeglądarkę i parę innych rzeczy? Za opłatą ma się rozumieć?

Mógłbym. W końcu komputery to coś, co kocham. Nie kryję, że opłaty również.

Siedzę zatem,  instaluję, dostrajam. Rozmawiamy, żartujemy. Jak ludzie. Teraz już jak ludzie. Okazuje się że summa summarum ani ja jego nie chciałem oszukać, ani on mnie obrazić.

Wychodzę po około dwóch godzinach. "Co łaska" zarobiłem tyle, że zwrócił mi się nie tylko dojazd, ale i wszystkie obniżki ceny począwszy od pierwszej aukcji, zaś mój niedawny adwersarz zyskał tanio (bo wie pan ile bierze za samo przyjście prawdziwy informatyk?) i szybko optymalnie skonfigurowany sprzęt, którego zalety poznaje teraz z wypiekami na twarzy.

Wszyscy są uśmiechnięci. A przecież jeszcze gdy przyjechałem...

Myślę, że obu nas ta historia czegoś nauczyła.

8 komentarzy:

 1. Wiesz, torchę go rozumiem. Bo gdybym nie wiedział, że to tylko guzik jest wadliwy to również byłbym niezadowolony. Nazwałbym to nieporozumieniem, a nie złą wolą kupującego. Cieszę się, że się wszystko wyjaśniło ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ok. Można zrozumieć, że mu to nie pasowało, ale rzecz w tym, że ZAWSZE jakiekolwiek ale powinno się załatwiać (przynajmniej na początku) z kulturą i nic nie usprawiedliwia nazywania kogoś oszustem czy innych podobnych zachowań.

  Aha! Najważniejszego nie napisałem (zaraz wkleję do tekstu) - on wiedział o tym że przycisk się blokuje i zaakceptował to zawierając transakcję! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jasne, że powinno załatwiać się z kulturą. Gdyby tak było to świat byłby dużo piękniejszy. Ale ludziom daleko do tego, żeby w ten sposób się zachowywać. A w dzisijszym świecie, pełnym napięcia i nieufności jest bardzo łatwo o wybuch negatywnych emocji, który mocno znieksztłca percepcję świata i uniemożliwia postępowanie we właściwy sposób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pouczające:)Zaczęło się źle, ale skończyło dobrze. Czasami tak jest, że człowiek najpierw robi a potem myśli. Też mi się zdarza:)Ale zaimponowałeś mi podejściem i spokojem:)Chyba nie każdy po takiej reakcji robiłby cokolwiek dla tej drugiej osoby. A muszę przyznać, że jak widać czasami (w miarę rozsądku oczywiście) warto zacisnąć zęby i pokazać się z dobrej strony:)Pozdrawiam cieplutko)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak słodko to chyba nie było. Miałem w głowie milion pomysłów na mściwy komentarz i właściwie jechałem tam w dosyć bojowym nastroju, ale jak się okazało jedna z niewielu moich zalet, mianowicie wrodzona umiejętność wzbudzania zaufania znowu mi pomogła :)

  I ja pozdrawiam serdecznie.
  -----------------------------------

  PS. Co jest u grzyba, że od kilku dni nie mogę się zalogować na własnym blogu???

  OdpowiedzUsuń
 6. znów popst na czasi, ja wystawiłam dwie kamerki internetowe kupione za jakieś 50 euro każda, pies s zkulawą nogą nie chce, choć je wsytawiam za 50 zetama używana jedna może zmiesiac,a druga wcale.Telefon Samsung u900 za 50 z całym osprzetm po pół roku użytkowania nie ma wzięcia. Ktoś pytał czy aby za 40 nie pójdzie, a ktoś inny chce zdjęcia odkładne i dowóz, a w sklepie nowy to 400. Zabawne mój mało używany, nie zniszczony, niemla nowiuśki wyladuje u handlarza za dwie dychy czy jak:). Generalnie jeść nie woła, moz eleżeć, ale p oco mam ten składzik powiększać. Nie jeste łatwo coś sprzedać, o wiele łatwiej kupic czy raczej umoczyć kasę.kunegunda

  OdpowiedzUsuń
 7. Tutaj bardziej chodziło mi o to, że gdy obaj potraktowaliśmy siebie z ciut większym zaufaniem, to również obaj na tym skorzystaliśmy. Kwestia samej opłacalności lub nie jest drugoplanowa. Co oczywiście nie zmienia faktu, że na Allegro ostatnimi miesiącami coraz częsciej pojawiają się kombinatorzy...

  PS. Ale bym się zdziwił jakby mnie teraz zalogowało...

  OdpowiedzUsuń
 8. niezalogowany Portier3 czerwca 2011 19:52

  No i nie dane mi było się zdziwić.
  Czy ktoś to naprawia czy mam się przenieść na ONET? :)

  OdpowiedzUsuń

Teksty z tego bloga, moją książeczkę, zdjęcia i filmy można kopiować do użytku niekomercyjnego i/lub umieszczać na niekomercyjnych stronach www, w prezentacjach, publikacjach i innych - bez prawa do modyfikowania - po podaniu autora (Portier) oraz adresu strony z której zasobów zostały pobrane (www.otoportier.blogspot.com). Wykorzystanie komercyjne jakiegokolwiek materiału wyłącznie po kontakcie z autorem i uzyskaniu jego wyraźnej zgody. Adres do korespondencji znajduje się na stronie mojego profilu w serwisie Blogger.