Problemy z dodaniem komentarza? Wyślij mi go mailem - opublikuję. Adres znajdziesz w moim profilu!

Uwaga! Komentarze pojawiają się z opóźnieniem - po przejrzeniu dla odsiania spamu (i tylko jego!)


wtorek, 8 maja 2012

Doktor Annasz

Pytanie: Czy lekarz specjalista stwierdzając u pacjenta konieczność wykonania jakiegoś badania lub zabiegu ma prawo odsyłać go po skierowanie na ten zabieg do lekarza POZ?

Odpowiedź: NIE!

Opis sytuacji.


Chirurg u którego mam kartotekę od około czterech lat stwierdził przy mojej kolejnej u niego wizycie, że niezbędnym jest wykonanie pewnego zabiegu ambulatoryjnego ze względu na komplikacje pooeracyjne, które u mnie wystąpiły. I wszystko potoczyłoby się właściwym torem, gdy nie to, że nakazał mi też dostarczenie mu skierowania... do siebie samego w innej placówce (w tej nie ma odpowiedniej salki) od... lekarza pierwszego kontaktu.

Tak to wychodząc z gabinetu około 16:30 zmuszony zostałem do szybkiego poszukiwania jakiegokolwiek człowieka władnego wypisać mi powyższe, aby następnego dnia o 7:30 móc stawić się w szpitalu.

Lekarka pierwszego kontaktu, którą zgodnie z nazwą widziałem po raz pierwszy w życiu wypisała mi bez słowa odpowiedni druk dzięki któremu potem konieczny zabieg wykonano (najlepszy tekst w przyszpitalnej zabiegówce: A nie ma pan własnego bandaża z domu?), ale nie byłbym sobą :) gdybym jeszcze tego samego dnia nie złożył odpowiedniej skargi do NFZ-u.

A oto kluczowy fragment odpowiedzi Fuduszu:

W odpowiedzi na Pana pismo, które wpłynęło do Śląskiego OW NFZ drogą elektroniczną dnia 23.04.2012r. informuję, że o procesie leczenia decyduje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego prowadzący leczenie pacjenta (lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista). Jeśli lekarz prowadzący leczenie ( w tym przypadku specjalista) stwierdza konieczność skierowania pacjenta do poradni specjalistycznej winien wydać stosowne skierowanie.

Odsyłanie pacjenta przez lekarza specjalistę, który jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego do poradni lekarza podstawowej opieki zdrowotnej celem wypisania kolejnego skierowania jest działaniem nieprawidłowym.

Nic dodać, nic ująć.

W razie gdyby ktoś chciał powołać się na precedens :)) podaję numer sprawy  WSS-II-078-795/2613-W-as/12
 
 
Dodane 28 sierpnia 2012:
 

 

4 komentarze:

 1. o! dobrze wiedzieć, że coś takiego ma miejsce... :). Na pewno sama poleciałabym po skierowanie pierwsza...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kryję, że i ja grzecznie poleciałem. Ale to było zbyt absurdalne, żebym nie zapytał czy legalne. I jak widać Portier kontra NFZ wynik 3:0 :))

   Trzecie zapytanie w którym to ja, a nie biurokracja mam rację. Pytanie tylko czy po czymś takim nie będę musiał z grypą pruć do weterynarza, bo żaden lekarz mnie nie przyjmie :))

   Usuń
  2. HI HI :)) Jeśli znasz dobrego, to czemu nie? ;)

   Usuń
  3. Ha! Nawet powiem Ci, że miałbym ciut bliżej! :))

   Usuń

Teksty z tego bloga, moją książeczkę, zdjęcia i filmy można kopiować do użytku niekomercyjnego i/lub umieszczać na niekomercyjnych stronach www, w prezentacjach, publikacjach i innych - bez prawa do modyfikowania - po podaniu autora (Portier) oraz adresu strony z której zasobów zostały pobrane (www.otoportier.blogspot.com). Wykorzystanie komercyjne jakiegokolwiek materiału wyłącznie po kontakcie z autorem i uzyskaniu jego wyraźnej zgody. Adres do korespondencji znajduje się na stronie mojego profilu w serwisie Blogger.