Problemy z dodaniem komentarza? Wyślij mi go mailem - opublikuję. Adres znajdziesz w moim profilu!

Uwaga! Komentarze pojawiają się z opóźnieniem - po przejrzeniu dla odsiania spamu (i tylko jego!)


poniedziałek, 11 czerwca 2012

Motyla noga

Gdyby ktoś z Szanownych Czytających te słowa miał pod ręką albo gdziekolwiek indziej jakąś małą dziurkę do zaszycia, to ja serdecznie zapraszam. Mam wolne parę centymetrów nici chirurgicznej z wszelkimi certyfikatami jak najbardziej refundowanej przez państwo. Niestety już używanej. Przeze mnie.

Ja wiem, to nie jest miły temat, ale niestety muszę go poruszyć, ponieważ sytuacja w której mam sam z siebie wytargiwać jakieś niepotrzebne już kabelki nie wydaje mi się akceptowalną. Tym bardziej w kwartał po operacji.

Ale może ja od początku zacznę.

Najpierw pewien chirurg, który na moje pytanie, czy mam się rozebrać (w celach jak najbardziej medycznych) zwykł był odpowiadać; A po co? twierdził przez circa cztery lata, że wprawdzie mam pewien problem, ale nie ma potrzeby go operować, bo to zaszkodzi. W styczniu 2012 chirurga wymienili, a nowy zaakceptował diagnozę poprzednika tylko w połowie, uznając, że owszem problem jest, ale operować go należy i to szybko.

Już po  dwóch zupełnie króciutkich miesiącach oczekiwania znalazłem się w szpitalu gdzie najpierw przez pięć dni żywiono mnie makaronem i twarogiem pozwalając leżeć, tudzież być odwiedzanym, dokarmianym i rozpieszczanym jak małe dzidzi (niestety tylko przez rodzinę, bo personel raczej mnie ignorował, nawet przy pomiarze temperatury), a gdy już "nabito" odpowiednią dla uzyskania z NFZ-u refundacji długość pobytu, położono na stole i wycięto to i owo. (Bardzo bym prosił bez nadinterpretacji.)

Ponieważ czasy są (jak zawsze) ciężkie nikt nie zrobił mi żadnych badań poza krwią i EKG, a rzeczonego cięcia dokonano posiłkując się USG sprzed ponad roku. Następnego dnia po operacji, jęczącego z bólu i przemieszczającego się z gracją Josepha Goebbelsa szybciutko wypisano mnie do domu.

Po dwóch tygodniach zgłosiłem się na zdjęcie szwów do tej samej placówki i zostałem postawiony przed alternatywą: skierowanie od lekarza rodzinnego albo opłata za wizytę. Zgodziłem się na tą pierwszą opcję, podpisałem odpowiedni cyrograf i już po nic nie znaczących wobec wieczności czterech godzinach oczekiwania wezwano mnie do gabinetu, gdzie chirurg obdarzył mnie siedmiosekundowym spojrzeniem godnym Angeliny Jolie, a następnie popędził do pokoju obok, ponieważ tam właśnie poza kolejnością przyjąć musiał mamę swojego kolegi. Szwy wyciągnęła mi pielęgniarka, która z Angeliną miała tyle wspólnego ile ja z Bradem, za przeproszeniem nieletnich Pittem.

Kolejne dwa tygodnie później stawiłem się na kontrolę u lekarza od którego sprawa się zaczęła, a którego tymczasem znów wymieniono na lepszy model i dowiedziałem się, że trzeba mnie ciąć ponownie, oraz że on, znaczy fachowiec, to zrobi bez mrugnięcia okiem z zamkniętymi oczami, ale muszę załatwić mu takie fajniste skierowanie do niego samego w szpitalu, bo tu w przychodni on by mógł, ale nie ma wolnego pokoju.  W skrócie tak: rodzinny wypisze, on rozpruje i zaszyje, a ja będę szczęśliwy.
Zapachniało mi to trochę wymianą znaczków w "Dekalogu X", ale cóż, darowanemu chirurgowi nie patrzy się na pochyłe drzewo, bo przecież baba z wozu, karawana jedzie dalej. Czy coś.

Skierowanie wyprosiłem, chirurg rozciął, zaszył i podziękował, a ja poczułem się jak kłębek nerwów albo raczej (szczególnie próbując wstać) jak poduszeczka na igły. Okazało się bowiem przy okazji, że pani o mało co Angelina zostawiła mi była jakiś szew na pamiątkę. Taka jakby nić Ariadny, te klimaty. Żebym wrócił. Na stół.

Lekarz oczywiście wyraził się w krótkich żołnierskich słowach o fachowości konkurencji, po czym zaprosił mnie za następne czternaście dni na tradycyjne już w tej sytuacji ściąganie szwów.

We właściwym terminie dyskutując z pielęgniarką nt. pojemności parkingu przed szpitalem teraz i trzydzieści lat temu i wieku w związku z powyższym jej samej ("Eee... to pani już ma swoje lata...") szwy mi wyciągnął, w kartotece coś wpisał i pożegnał życząc kolorowych szwów. Snów. Niemiłym zgrzytem było tylko to, że niestety nie przyniosłem sobie świeżego bandaża z domu i ku zgorszeniu obojga musiano opakować mnie czymś, co tam Kasa Chorych akurat miała. Do izolacji rur, sądząc po kolorze.

A przedwczoraj właśnie w okolicznościach godnych nocy żywych trupów, przekonany, że wypruwam sobie żyły dla ojczyzny albo przynajmniej jakiś białoruski podsłuch, po nitce do kłębka zlokalizowałem pewien, bynajmniej nie małżeński węzeł(-ek), który właśnie teraz trzymam w dłoniach...

Parę centów zupełnie dobrej nici.
Już za dwa tygodnie kolejna wizyta...


-------------------------------------

Wszystkie wydarzenia opisane w tekście są autentyczne.
8 komentarzy:

 1. Nasza służba zdrowia powinna kręcić horrory, a nie leczyć ludzi. Mam nadzieję, że pomimo tego ich partactwa przynajmniej dobrze się czujesz i wszystko z Tobą OK :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czuję się kompetentny do oceny czy wszystko ze mną OK ;)

   Natomiast w kwestii samopoczucia jest mi fajnie. Pomyślałem na przykład, że tą moją nicią można by zaszyć rozprute fotele w autobusie z tekstu kilka postów niżej :)

   Usuń
 2. Czytając ten post nie wiedziałam czy się śmiać czy płakać. Podejrzewam, że Tobie jednak - przynajmniej na początku do śmiechu nie było.

  Cóż, jakiś czas temu po peryturbacjach z moją mocno rozchwianą menstruacją lekarz stwierdził, że nie będę mogła mieć dzieci. Gdy poszłam do dwóch innych - prywatnie, okazało się, że mam lekkie zachwiania na tle immunologicznym. Jak najbardziej wyleczalne. Nic dodać, nic ująć.

  PS. Wróciłam :-)

  Pozdrawiam i tęskniłam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekarze są tylko ludźmi i mogę zrozumieć ich wątpliwości w jakiejś kwestii, ale już nie potrafię pojąć tumiwisizmu czy zwykłego brakoróbstwa, a chyba o tym można mówić w moim przypadku. Czy to śmieszne czy smutne? Nie wiem. W takiej formie bardziej absurdalno smieszne, ale smutne ponieważ nie wymyślone, a przeżyte.

   Cieszę się, że znów jesteś (Pani Redaktor! Jak to brzmi!) :))

   Usuń
 3. Jakieś wariactwo absolutne! Współczuję i trzymam kciuki, aby to już ostatnia wizyta była... !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to jest wariactwo, ale też poniekąd argument przeciwko słowom tych, którzy pytają po co mi te skargi i monity jak nie o jedno, to o drugie. Po to właśnie, żeby takie historie były tylko w monologach satyryków.

   Usuń
  2. Mojemu dziecku spadła na głowę cegła ;). Wiem brzmi śmiesznie, ale takim nie było. Stał nieopodal przystanku pod sklepem (monopolowym :/) z kolegą, gdy ta cegłówka (odłamek) spadła zadzwonił po tatę, ten pojechał, zabrał dziecko do szpitala, ja byłam w pracy. Prześwietlenie, szycie, obserwacja. Na szczęście nic poważnego. Poszłam wczoraj (bo nie spieszyło mi się, nie chcę odszkodowania, czy coś, chcę by innym ludziom cegły na głowę nie leciały) do tego monopolowego zapytać o właściciela budynku (bo już sprawdziłam, że nie ADM)... A Pan mnie potraktował jak idiotkę (insynuował mi jakieś pierdoły, że młody kłamie itp...), ja mu od głupich nadałam (co mi się raczej nie zdarza) i wyszłam, popłakałam sobie później i tyle... Będę musiała chyba do urzędu miasta napisać w tej sprawie. Dach wygląda koszmarnie i nie dziwi, że dzieciak oberwał...

   Usuń
  3. No to rzeczywiście...

   Zacząłbym od Straży Miejskiej jeśli takowa jest u Was. Oni wezmą to niejako z marszu. A jak nie, to policja. Urzędy, te typowe z pieczątkami dopiero później. A do właściciela z obdukcją i bez litości walczyć o odszkodowanie. W razie czego każdy sąd Wam je przyzna, bo to problem moim zdaniem najtypowszy z typowych (nie ujmując w niczym dramatyzmu i bólu).

   W takich sprawach nie ma co wybaczać, trzeba walczyć o swoje.

   Usuń

Teksty z tego bloga, moją książeczkę, zdjęcia i filmy można kopiować do użytku niekomercyjnego i/lub umieszczać na niekomercyjnych stronach www, w prezentacjach, publikacjach i innych - bez prawa do modyfikowania - po podaniu autora (Portier) oraz adresu strony z której zasobów zostały pobrane (www.otoportier.blogspot.com). Wykorzystanie komercyjne jakiegokolwiek materiału wyłącznie po kontakcie z autorem i uzyskaniu jego wyraźnej zgody. Adres do korespondencji znajduje się na stronie mojego profilu w serwisie Blogger.